Co potřebuji k založení živnosti jako
živnostník ?
Co potřebuji k založení živnosti jako
živnostník ?
Přehledné srovnání a pojmy
Založení živnosti jako živnostník volný či vázaný je jedním z možných kroků k podnikání pro ty, kteří chtějí být nezávislí a samostatní v oblasti podnikání. Při založení živnosti je důležité mít přehled o potřebných krocích a požadavcích. Zde se dozvíte, co potřebujete k založení živnosti a jaké jsou rozdíly mezi živností vedlejší a hlavní.
Co potřebujete k založení živnosti?
Úplně ve zkratce jsou to základní 3 věci - Občanský průkaz, částku 1000 Kč a vyplněnou žádost. Vaše živnost je vyřízena na místě. Dostanete živnostenský list. Zápis bude chvilku trvat obvykle do 1-2 pracovního dne jste vidět i v rejstříku podnikatelů.
Také tuto skutečnost ( založení živnosti) ohlásíte na OSSZ a vaši pojištovnu.
A teď se podíváme na to, co to obnáší začít podnikat.
TIP: Vyřídit žádost o živnostenský list jde buď online, nebo osobně na příslušném úřadu.
Co to znamená živnost volná?
Volná živnost je každé živnostenské podnikání jiné než řemeslná živnost nebo vázaná živnost. Pro provozování volné živnosti musí být splněny pouze všeobecné podmínky; prokazování odborné ani jiné způsobilosti se nevyžaduje.
Které to jsou?
Celý seznam najdete ZDE
Co to znamená živnost vázaná?
Je živnost, pro jejíž získání a provozování je podmínkou prokázání odborné způsobilosti, kterou stanoví příloha živnostenského zákona. Příklady jsou masérské služby, činnost účetních poradců, vedení účetnictví, provádění staveb, jejich změn a odstraňování, provozování autoškoly.
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Jaký je rozdíl mezi živnosti volnou a vázanou?
Rozdělení živností vyplývá z odlišných požadavků na odbornou způsobilost. Živnosti volné můžete provozovat, aniž byste splňovali jakékoliv speciální podmínky. K získání vázané živnosti je oproti tomu nutné podle živnostenského zákona doložit odbornou způsobilost.
Samostatná výdělečná činnost se dělí na 2 druhy:
hlavní – jde o Váš jediný příjem
vedlejší – činnost není jediným Vaším příjmem (vedle podnikání jste ještě zaměstnaní, studujete, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, osobně pečujete o dítě do 4 let věku atd.).
Co musím platit když podnikám?
V případě, že podnikáte jako hlavní činnost, musíme hned po registraci začít platit zálohy na 1. zdravotní pojištění i 2. sociální pojištění. vedlejší činnost (podnikáme při zaměstnání nebo v důchodu například), zálohy první rok neplatíme a obě pojištění doplatíme ze zisku po konci roku.
Do datové schránky vám příjde předpis plateb. Tak si ji nezapomentě aktivovat a hlídejte si ji.
Jak si vypočítat kolik budu platit potom?
Jaké budete mít v dalším roce odvody zjistíte při vyplnění Daňového přiznání. Přesnou kalkulačku můžete najít i ZDE.
UPOZORNĚNÍ NA KONEC Nově zapsaným podnikatelům chodí dopis, který se tváří jako úřední list spolu se složenkou, kde je uvedená cena za zápis do rejstříku firem apod. Takové zápisy nejsou potřeba, Kromě zaplacení 1000 Kč na úřadě se nic dalšího k zápisu neplatí a jde o podvod. Tak se nenechte nachytat.